Bunları dondurucuya koymayın! — izge.com

 • DOLAR
  7,5951
 • EURO
  8,9847
 • ALTIN
  475,32
 • BIST
  1,1825
Bunları dondurucuya koymayın!

Bunları dondurucuya koymayın!

1. SÜT

Önce dondurulup daha sonra çözdürülen donmuş süt, suya ve kıvrılmış parçalara ayrılır. Kimse bunu içmek istemez.

Aynı durum diğer süt ürünlerinde de olmaktadır. Kremayı, dondurucuya koyarsanız ayırır ve kıvrılır. Dondurursanız yoğurt kremsi kalmaz, bu nedenle ev yapımı dondurulmuş yoğurt yapmaya çalışmaktan kaçının.

 

2.KIZARMIŞ GIDALAR

Mozzarella çubukları, patates kızartması ve tavuk kanatlarının ortak noktası nedir? Hepsi kızartılmış ve hepsi asla dondurucuya koymamanız gereken yiyeceklerdir. Onları dondurup daha sonra yerseniz midenize iyi gelmeyecektir.

 

3.PATATES

Sadece patates kızartmasını veya kızarmış yiyecekleri neden asla dondurmamanız gerektiğini yazmıştım.  Sadece garantili tarafta olmak için, asla dondurucuya patates koymayın. Çiğ patates sıfırın altındaki soğuklara kadar dayanmaz,su ve nişasta iyi donmaz, bu yüzden dondurucuya koyarsanız sadece kısır, grenli bir karışıklık yaşarsınız.

 

4.YUMURTA

Kabuktaki yumurtalar asla dondurucuya girmemelidir. Sulu iç kısımlar genişler, kabuk çatlar ve çiğ yumurta (ve bakteriler) dondurucuya bulaşır.

 

5.YUMUŞAK PEYNİR ÇEŞİTLERİ

İyi brie peyniri, hassas keçi peyniri ve kremsi çeşitlerin dondurucuda şansı yoktur. Bir dakika önce sütte gördüklerimize benzer şekilde, yumuşak peynirler dondurulduklarında ve çözüldüklerinde suya ve kıvrımlara ayrılırlar.

 

6.TAZE MEYVE ve SEBZELER

Yüksek su içeriği nedeniyle, taze meyve ve sebzeler asla dondurucuya koymamanız gereken yiyeceklerdir. Suyu donar, ancak suyu çözdüğünüzde su ve bitki lifleri ayrılır ve sizi bir karmaşaya bırakır. Bununla birlikte, bazı meyveler ve sebzeler dondurulmuş olarak satın aldığınızda daha iyidir , bu yüzden o soğuk tutmak iyidir.

 

7.ÇÖZÜLMÜŞ ETLER

Dondurucuda etle yapabileceğiniz ve yapamayacağınız şeyler aşağıdaki gibidir:

-Tüm çiğ et parçalarını 12 aya kadar dondurucuda saklayabilirsiniz.

-Pişmemiş kıymayı dört aya kadar saklayabilirsiniz.

-Pişmiş etleri üç aya kadar artık olarak saklayabilirsiniz.

Et ve derin dondurucularda ne yapamayacağınızı unutmayın:

Buzu çözülmüş ancak pişmemiş eti asla tekrar dondurucuya koymayın. Buz çözüldüğünde bakteriler et üzerinde büyüyebilir ve dondurucuya geri koyduğunuzda diğer öğelere yayılabilir.

 

8.KAHVE

Sadece kahve çekirdeği küçük bir şeydir, ancak toz halde nasıl saklayacağınız konusunda büyük miktarda kafa karışıklığı vardır. Kahve telvesi çevredeki havadan nem, koku ve tatları emer. Çoğu saklama kabı hala içeri hava girmesine ve dondurucuların çoğunda birkaç çeşit yiyecek bulunur, bu nedenle kahveyi dondurursanız iyi tat almayan kokulu ve nemli zeminlerle sonuçlanırsınız.

 

9.AVOKADO

Avokado dondurmaya yönelik ipuçları, tüm dünyada, California Avokado Komisyonu’ndan yarıya ve püresi avokadolara ilişkin talimatlar da dahil olmak üzere, tüm internette yer almaktadır. Ancak, denenmiş bir deney olarak dondurucuda bekleme ve kahverengi, süngerimsi ve sümüksü avokado haline dönüşmüştür. Avokadoların asla dondurucuya koymamanız gereken yiyeceklerden biri olduğunu söylüyoruz.

 

10.KONSERVE

Konserve yiyecekleri dondurucuya koymak kötü bir fikirdir. Konserve yiyeceklerde çok su vardır. Su donduğunda genleşir. Dondurucunun her yerinde kuru fasulye veya çorba istemiyorsanız, onları oraya koymamanızı öneririz. Ayrıca, konserve yiyecekler rafa dayanıklıdır, bu yüzden daha fazla korumak için bir neden yoktur.

 

11.SOSLAR

Yılbaşına hindi ile girmek için su bazlı bir sos yaparsanız , artan sosu, dondurmak için düşünmüş olabilirsiniz . Bununla birlikte, önceden açıkladığım gibi süt bazlı soslar hiç iyi donmuyor . Yani hazırladığınız sosları aynı bitirin, artanı atın, her gerekli olduğunda taze yapın, çünkü dondurulmamalıdır.

 

12.KETÇAP

Restoranlar masaların üzerinde bulundurmaktadır. Muhtemelen her evin buzdolabında hemen hemen bir şişe vardır. Ancak ketçap, asla dondurucuya koymamanız gereken yiyeceklerden biridir. Araştırmalar ketçap donduğu zaman domateslerin sudan ve sirkeden ayrıldığını gösteriyor. Bu yüzden, kolay bir ev yapımı versiyonu yapmak için zaman ayırırsanız, asla dondurucuya koymayın.

 

13.TAZE OTLAR

Hiçbir şey bahçeden taze biberiye ya da fesleğen yaprağı gibi bir tabağı süslemez, ancak taze otlar asla dondurucuya koymamanız gereken yiyeceklerdir. Bitkileri dondurucuda tutmak için çeşitli yöntemler vardır , ancak lezzet ve doku önemli ölçüde değişecektir. Bu yüzden duygusal biberiye ve solgun fesleğenden hoşlanmadıkça dondurucudan kaçının diyoruz 🙂

 

14.ALKOL

Votkayı dondurucuya koyarsanız, sorun değil. Yüksek alkol içerikli Sert likör katı hale gelmeyecek tipik ev dondurucuda ve dondurucuya alkol koyarak söz konusu olduğunda tek bir istisnadır.Bununla birlikte, bira , şampanya ve şarap likörden daha az alkol ve daha fazla suya sahiptir, bu yüzden asla dondurucuya koymamanız gereken içkilerdir.

 

15.ÖĞÜTÜLMÜŞ BAHARATLAR

Daha önce neden asla dondurucuya kahve koymamanız gerektiğini yazmıştık. Zemin baharatlarıda aynı teknededir. Geldikleri kaplar hava geçirmez değildir ve diğer yiyeceklerle birlikte dondurucuda saklamak, biber, sarımsak ve soğan tozu gibi baharatlardan aldığınız lezzetleri değiştirecektir. Bu baharatlarınızı asla dondurucuya veya buzdolabına koymayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45