• DOLAR
  6,5845
  %0,14
 • EURO
  7,2754
  %0,19
 • ALTIN
  343,71
  %0,27
 • BIST
  8,1618
  %-0,01
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Kazandırılır?

Çocuklarda tuvalet alışkanlığı ailelerin en fazla zorlandığı konulardan biridir. Ancak bu dönemde ebeveynlerin sabırlı olması oldukça önemlidir. Tuvalet eğitiminde önemli olan ilk şey çocuğun hazır olmasıdır. Bebeğiniz bunu size işaretlerle anlatabilir ama sizin bu işaretleri anlamanız önemlidir. Çiş ya da kaka yaptıktan sonra bundan rahatsız olması üç saat ya da daha fazla bezinin kuru kalması bu işaretlerden bazılarıdır. Tuvalet eğitimi hakkında bilinmesi gereken bir başka konu ise bu eğitimin yaz aylarında yapılması gerektiğidir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Eğitime Hangi Yaşta Başlanmalı

Tuvalet eğitimi için 2 yaş idealdir. Çocuk kesinlikle zorlanmamalıdır bu onu tuvaletten soğutacaktır. Eğitim sırasında tuvalet tanıtılmalıdır. Lazımlık bu dönemde en önemli kurtarıcılardan biridir. Çocuk lazımlığını kendi seçmeli ve önce onu keşfetmesi beklenmelidir. Daha sonra lazımlığı evde tuvalete yakın bir yere koyarak tuvalet geldiğinde oraya yapmaya alıştırılmalıdır. Bu süreçte ebeveynlerin çocukla beraber tuvalete gitmesi bu alışkanlığı kazanmasında oldukça önemlidir. Çocukların tuvalet eğitiminde klozet onlara ilk başta korkutucu gelebilir bu sebeple öncelikle lazımlıkla bu alışkanlık kazandırılmaya çalışılmalıdır.

Çocukların Gözetim Altında Olması Önemli

Tuvalet eğitimi sırasında çocuğun bunu hemen benimsemesi beklenmemelidir. Özellikle gündüz bez bağlanmamalı ve çocuğun işaretleri takip edilmelidir. Bu dönemde anne babanın gözü sürekli çocukta olmalıdır ve her hareketi takip edilmelidir. Gündüz bez bağlanmazken gece bağlanmalı ancak gece belli aralıklarla çocuk uyandırılmalı ve tuvalete götürülerek tuvaletini tuvalete yapma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu dönemde biraz uykudan feragat etmek tuvalet eğitiminin daha sorunsuz geçmesini sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
KORONAVİRÜS TÜRKİYE'DE NEREDE,HANGİ İLLERDE GÖRÜLDÜ? — izge.com: […] CANLI KORONAVİRÜS HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ […]
2020-03-25 21:52:56
FOBİ NEDİR? EN YAYGIN FOBİLER HANGİSİDİR? — izge.com: […] 8. Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu) […]
2020-03-24 13:46:06