• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45
Çocuklarda Üstün Zekâ Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Üstün Zekâ Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Üstün Zekâ Nasıl Anlaşılır?

Çocuklar büyümeye başlarken her hareketleri aileleri tarafından dikkatle gözlenmektedir. Bu gözlemler sırasında normalden farklı durumlara rastlanabilmekte bunlarda çocuğun zekâ durumu hakkında ebeveyne bilgi vermektedir. Çocuklarda zekâ, normal zekâ, parlak zekâ ve üstün zekâ olarak sınıflandırılmaktadır. Peki, çocuklarda üstün zekâ nasıl anlaşılır, anne baba böyle bir durumda ne yapmalıdır? Sizler için hazırlandı.

Çocuklarda Üstün Zekâ Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Üstün Zekânın Belirtileri

Üstün zekâ çocuğun yaşıtlarından daha ileri seviyede olması şeklinde kısaca tanımlanabilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada üstün zekâsı keşfedilmeyen çocukların belli bir süre sonra normal zekâ seviyesine gerileme eğilimine sahip olduğu söylenmektedir. Çocuklarda üstün zekâ farklı belirtilerle anne baba tarafından keşfedilmektedir. Özellikle bebeklerde yaşıtlarından daha hızlı görülen sese duyarlılık etrafındakileri tanıdığına dair gösterdiği tepkiler ve iki yaşından itibaren dikkat dağılmadan faaliyetlerde bulunulması üstün zekânın belirtileri arasında sayılabilmektedir. Üstün zekâlı çocukların genellikle resim yaparken diğer çocuklardan farklı olduğu ve daha başarılı çalışmalar ortaya çıkardığı gözlemlenen durumlar arasındadır.

Üstün Zekaya Sahip Çocuğun Ebeveyni Olmak

Çocuklarda üstün zekânın değerlendirilebilmesi için anne babanın bunu erken keşfetmesi oldukça önemlidir. Bebeklik dönemlerinde ortaya çıkabilen üstün zekâ üç yaşından sonra çocukluk döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Üstün zekâ testlerinin uygulanması için 3 yaş ideal bir yaştır. Üstün zekâlı çocukların ebeveynlerinin dikkat etmesi gerekenler vardır bunların başında çocuğun destekçisi olmak ve bunu çocuğa göstermek oldukça önemlidir. Çocuğu birey olarak kabul etmek ve ona öyle yaklaşmak, üstün zekâlı olmasına rağmen onu bir çocuk olduğunu unutmamak ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
KORONAVİRÜS TÜRKİYE'DE NEREDE,HANGİ İLLERDE GÖRÜLDÜ? — izge.com: […] CANLI KORONAVİRÜS HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ […]
2020-03-25 21:52:56
FOBİ NEDİR? EN YAYGIN FOBİLER HANGİSİDİR? — izge.com: […] 8. Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu) […]
2020-03-24 13:46:06