• DOLAR
  6,8181
  %0,09
 • EURO
  7,5532
  %0,08
 • ALTIN
  377,04
  %0,18
 • BIST
  8,4003
  %0,07
EN SAĞLIKLI 8 KURUYEMİŞ

EN SAĞLIKLI 8 KURUYEMİŞ

1. Badem

Badem , bir takım faydalı besin maddeleri içeren ağaç fındıklarıdır

Bir porsiyon – 28 gram veya küçük bir avuç – kabaca paketlenir:

Kalori: 161

Yağ: 14 gram

Protein: 6 gram

Karbonhidrat: 6 gram

Elyaf: 3.5 gram

E Vitamini: Referans Günlük Alımın% 37’si (RDI)

Magnezyum: RDI’nın% 19’u

Badem kolesterol seviyelerini iyileştirebilir.

Bir dizi küçük çalışma, badem açısından zengin bir diyetin, “kötü huylu” LDL kolesterolü, toplam kolesterolü ve oksitlenmiş LDL kolesterolü azaltabildiğini bulmuştur; bu, özellikle kalp sağlığına zararlıdır.

Ek olarak, bir ons (28 gram) bademli bir yemek yemek, bir yemekten sonra meydana gelen kan şekeri artışının diyabetli kişilerde% 30’a kadar azalmasına yardımcı olabilir.

Dahası, bademlerin tip 2 diyabetli kişilerde iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

Son olarak, bademlerin Bifidobacteria ve Lactobacillus dahil olmak üzere yararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekleyerek bağırsak mikrobiyota üzerinde yararlı bir etkisi olabilir.

Özet olarak;

Badem, kalp hastalığı ve diyabet risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilecek bir dizi önemli besin içerir. Bununla birlikte, bu etkileri doğrulamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

2. Antep Fıstığı

Antep fıstığı , lif bakımından zengin, yaygın olarak tüketilen bir yemiştir.

Bir ons (28 gram) antep fıstığı kabaca şunları içerir:

Kalori: 156

Yağ: 12,5 gram

Protein: 6 gram

Karbonhidrat: 8 gram

Lif: 3 gram

E Vitamini: RDI’nın% 3’ü

Magnezyum: RDI’nın% 8’i

Badem gibi, antep fıstığı da kolesterol seviyelerini iyileştirebilir – günde 2-3 ons (56-84 gram) antep fıstığı yemek “iyi huylu” HDL kolesterolü dengeler.

Ayrıca, antep fıstığı, kan basıncı, ağırlık ve oksidatif durum gibi diğer kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Dahası, antep fıstığı bir yemekten sonra kan şekerindeki yükselmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Özet olarak;

Antep fıstığı, günde bir gramdan (28 gram) fazla miktarda yendiğinde kalp hastalığı risk faktörleri üzerinde yararlı etkilere sahip gibi görünmektedir.

3. Ceviz

Ceviz çok popüler bir fındık ve mükemmel bir omega-3 yağ asidi alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır.

Bir ons (28 gram) ceviz kabaca şunları içerir:

Kalori: 182

Yağ: 18 gram

Protein: 4 gram

Karbonhidrat: 4 gram

Lif: 2 gram

E Vitamini: RDI’nın% 1’i

Magnezyum: RDI’nın% 11’i

Ceviz, yüksek ALA içeriği ve diğer besin maddelerinden kaynaklanabilecek bir dizi kalp hastalığı risk faktörünü iyileştiriyor gibi görünmektedir.

Birkaç büyük çalışma, ceviz yemenin “iyi huylu” HDL kolesterol seviyelerini arttırırken toplam kolesterol ve “kötü huylu” LDL kolesterolü önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

Ayrıca kan basıncı ve dolaşım sisteminizden normal kan akışı da dahil olmak üzere kalp sağlığıyla ilgili diğer faktörleri iyileştirebilirler.

Ek olarak, ceviz, birçok kronik hastalığa katkıda bulunabilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

İlginç bir şekilde, üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma, ceviz yemenin “çıkarımsal akıl yürütme” adı verilen bir biliş ölçüsünü artırdığını, cevizlerin beyin üzerinde yararlı etkilere sahip olabileceğini söyledi.

Özet olarak;

Ceviz, omega-3 yağ ALA ve diğer birçok besin maddesi için mükemmel bir kaynaktır. Ceviz yemek kalp sağlığına ve hatta beyninize bile fayda sağlamaktadır.

4. Kaju fıstığı

Kaju fıstığı ağaç fındık ailesinin bir parçasıdır ve iyi bir besin profiline sahiptir.

Bir ons (28 gram) kaju kabaca içerir:

Kalori: 155

Yağ: 12 gram

Protein: 5 gram

Karbonhidrat: 9 gram

Lif: 1 gram

E Vitamini: RDI’nın% 1’i

Magnezyum: RDI’nın% 20’si

Bir dizi çalışma, kajuda yüksek diyetlerin metabolik sendrom semptomlarını iyileştirip iyileştiremeyeceğini incelemiştir.

Bir çalışma, kajulardan % 20 kalori içeren bir diyetin metabolik sendromlu kişilerde kan basıncını iyileştirdiğini bulmuştur.

Başka bir çalışma kajuların, diyetin antioksidan potansiyelini arttırdığını gösterdi.

İlginçtir ki, birkaç çalışma kajudaki yüksek diyetlerin metabolik sendromlu kişilerde kan şekerini artırabileceğini göstermiştir.

Bir başka büyük çalışma, kaju açısından zengin bir diyetin kan basıncını ve “iyi huylu” HDL kolesterol düzeylerini artırdığını gözlemledi. Bununla birlikte, vücut ağırlığı veya kan şekeri seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Özet olarak;

Kaju fıstığı bir dizi önemli besin içerir ve çalışmalar kan lipit düzeylerini iyileştirebileceklerini ve kan basıncını düşürebileceklerini göstermektedir.

5. Macadamia Kuruyemişi

Macadamia fıstığı çok çeşitli besin maddeleri içerir ve tekli doymamış yağı ile mükemmel bir kaynaktır.

Bir ons (28 gram) kabaca şunları içerir:

Kalorisi: 200

Yağ: 21 gram

Protein: 2 gram

Karbonhidrat: 4 gram

Elyaf: 2.5 gram

E Vitamini: RDI’nın% 1’i

Magnezyum: RDI’nın% 9’u

Macadamia fıstığının sağlık yararlarının çoğu kalp sağlığı ile ilgilidir. Bu, yüksek oranda tekli doymamış yağ içeriğinden kaynaklanıyor olabilir.

Bir dizi çalışma, macadamia fıstığı açısından zengin diyetlerin, yüksek kolesterol seviyelerine sahip olanlarda hem toplam kolesterolü hem de “kötü huylu” LDL kolesterolü düşürebileceğini göstermiştir.

Macadamia açısından zengin bir diyet, Amerikan Kalp Derneği tarafından önerilen kalp-sağlıklı bir diyete benzer etkiler bile üretti.

Ek olarak, macadamia fıstığı, oksidatif stres ve iltihap dahil olmak üzere kalp hastalığı için diğer risk faktörlerini azaltabilmektedir.

Özet olarak;

Macadamia fıstığı tekli doymamış yağda yararı çok yüksektir. Bu, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltma yeteneklerini açıklayabilir.

6. Brezilya Fıstığı

Brezilya fıstığı Amazon’daki ağaçlardan gelmektedir ve inanılmaz derecede zengin bir selenyum kaynağıdır.

Brezilya fıstığının bir ons (28 gram) porsiyonu şunları içerir:

Kalori: 182

Yağ: 18 gram

Protein: 4 gram

Karbonhidrat: 3 gram

Lif: 2 gram

E Vitamini: RDI’nın% 8’i

Magnezyum: RDI’nın% 26’sı

Selenyum, antioksidan görevi gören bir mineraldir. Bazı bedensel işlevler için kullanılmasına rağmen, diyetinizden sadece küçük miktarlar almanız gerekir.

Bir ons (28 gram) Brezilya fıstığı, selenyum için RDI’nin % 100’ünden fazlasını sağlayacaktır.

Selenyum eksikliği nadirdir ve genellikle sadece belirli hastalık durumlarında ortaya çıkar.

Örneğin, bir çalışmada böbrek hastalığı nedeniyle hemodiyaliz uygulanan kişilerin selenyum eksikliği olduğu bulunmuştur.

Bu insanlar üç ay boyunca günde sadece bir tane Brezilya fıstığı yediğinde, kan selenyum seviyeleri normale dönmüştür ve kanlarında antioksidan etkisi vardır.

Brezilya fıstığı da kolesterol seviyelerini düşürebilir. Dahası, obez gençlerde oksidatif stresi azaltabilir ve kan damarlarının işlevini iyileştirebilirler.

Son olarak, Brezilya fıstığı hem sağlıklı insanlarda hem de hemodiyalize girenlerde iltihabı azaltabilir.

Özet olarak;

Brezilya fıstığı mükemmel bir selenyum kaynağıdır. Ayrıca kolesterol seviyelerini, oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilirler.

7. Fındık

Fındık çok besleyicidir

Bir ons (28 gram) fındık kabaca şunları içerir:

Kalori: 176

Yağ: 9 gram

Protein: 6 gram

Karbonhidrat: 6 gram

Elyaf: 3.5 gram

E Vitamini: RDI’nın% 37’si

Magnezyum: RDI’nın% 20’si

Diğer birçok fındık gibi, fındıkların da kalp hastalığı risk faktörleri üzerinde yararlı etkileri olduğu görülmektedir.

Bir çalışmada, fındık açısından zengin bir diyetin toplam kolesterol, “kötü huylu” LDL kolesterol ve trigliseritleri azalttığı bulundu. Ayrıca iltihap belirteçlerini ve kan damarı fonksiyonunu iyileştirdi.

Diğer çalışmalar, fındık diyetlerinin kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini ve kandaki E vitamini miktarını artırabildiğini göstermiştir.

Özet olarak;

Fındık, E vitamini gibi birçok besin maddesi için iyi bir kaynaktır. Ayrıca kalp hastalığı risk faktörlerini de azaltabilmektedir.

8. Fıstık

Bu makaledeki diğer fındıklardan farklı olarak, yer fıstığı ağaç fındık değil, baklagil ailesine aittir .

Bununla birlikte, ağaç kabuklu yemişlerle benzer besin profilleri ve sağlık yararları vardır.

Bir ons (28 gram) kuru kavrulmuş fıstık kabaca şunları içerir:

Kalori: 176

Yağ: 17 gram

Protein: 4 gram

Karbonhidrat: 5 gram

Lif: 3 gram

E Vitamini: RDI’nın% 21’i

Magnezyum: RDI’nın% 11’i

120.000’den fazla kişide yapılan bir araştırma, daha fazla fıstık alımının daha düşük ölüm oranları ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Yer fıstığı da kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebilir.

İlginç bir şekilde, bir çalışma haftada beş kereden fazla fıstık ezmesi yiyen kadınların tip 2 diyabet oranlarının daha düşük olduğunu bulmuştur.

Ayrıca, hamilelik sırasında haftada bir veya daha fazla yer fıstığı yiyen annelerin çocuklarında astım ve alerjik hastalık oranları daha düşük

Bununla birlikte, birçok marka büyük miktarda ilave yağlar, şeker ve diğer bileşenler içerir. Bu nedenle, en yüksek fıstık içeriğine sahip fıstık ezmesini seçmek en iyisidir.

Benzer şekilde, yer fıstığı genellikle tuzlanır, bu da ilişkili sağlık yararlarının bir kısmını ortadan kaldırabilir. Bunun yerine, sade, tuzsuz, tatlandırılmamış fıstık seçmeye çalışın.

Özet olarak;

Diğer fındıklardan farklı olarak, yer fıstığı baklagil ailesine aittir. Bununla birlikte, ağaç fındıklarına benzer olan ve kalp hastalığı ve diyabet için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilecek besin profillerine sahiptirler.

Son olarak;

Fındık, çok çeşitli temel besinleri içerdiğinden yiyebileceğiniz en sağlıklı atıştırmalıklardan biridir.

Bununla birlikte, faydalı etkileri minimal olarak işlenmiş ve ilave bileşenleri içermeyen fındıklara atfedilir.

Yer fıstığı ezmesi gibi birçok işlenmiş fındık ürünü genellikle yüksek miktarda tuz veya ilave şeker içerir. Sonuç olarak, başka bir şey eklenmemiş fındık satın almak en iyisidir.

Diğer doğal, bütün gıdalardan oluşan sağlıklı bir diyete dahil edildiğinde, fındıklar birçok kronik hastalık için risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45