• DOLAR
  6,8185
  %0,10
 • EURO
  7,5556
  %0,11
 • ALTIN
  377,26
  %0,24
 • BIST
  8,4032
  %0,10
Kawasaki sendromu ve koronavirüs arasındaki ilişki

Kawasaki sendromu ve koronavirüs arasındaki ilişki

İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerindeki doktorlar, hem Kawasaki hastalığı hem de toksik şok sendromu özelliklerine sahip küçük ama artan sayıda kritik hastalar bildirmiştir. Bunlar kan damarlarını etkileyen nadir durumdadırlar.İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) bunun sonucunda doktorlara bir uyarı yapmıştır.

Hastaneye gelen çocuklar ateş, şiddetli karın ağrısı ve / veya deri döküntüsü ile başvurmuştur. Bazılarında ayrıca kalbe kan sağlayan koroner arterlerin iltihaplanması ve kalp kasının kendisinin iltihabı durumu gelişmiştir. Bütün hastalar olmasa da bazıları, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 için pozitif test sonucu vermiştir.

Ancak Kawasaki hastalığı nedir ve bu vakalar COVID-19 ile nasıl ilişkili olabilir?

Kawasaki hastalığı, tipik olarak altı aylık  ile beş yaş arasında görülen nadir bir çocukluk hastalığıdır. Daha büyük çocuklarda ve nadiren yetişkinlerde daha az görülür. Başlangıçta 1967’de Japonya’da tarif edildiğinde, en çok Kuzey Doğu Asya’da görülür, ancak dünya çapında da görülmektedir. Avustralya’da ortalama olarak her gün bir çocuğa Kawasaki hastalığı teşhisi konur. Kawasaki hastalığı, aşırı bağışıklık aktivasyonundan kaynaklanan bir vaskülit veya kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Buna neyin sebep olduğu bilinmez ve teşhis testi yok. Tanı, aşağıdakileri içeren klinik özelliklere dayanmaktadır:

-Uzun süreli ateş

– Döküntü

– Kırmızı gözler

– Şişmiş veya ağrılı kırmızı eller ve ayaklar

– Kırmızı veya şişmiş dudaklar veya boyunda şişmiş lenf bezleri

Not: 1 yaş altı ve 5 yaş üzeri çocuklarda daha az belirti görülebilmektedir. Bu durumda dikkatli olunmalı çocuk özenle gözlenmeli ve tedavi için geç kalınmadan bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Kawasaki hastalığının en ciddi komplikasyonu, nadir durumlarda yaşamı tehdit edebilen koroner arterlere verilen zarardır. İntravenöz immünoglobulin (IVIG) adı verilen saflaştırılmış bağışıklık proteinleri içeren bir kan ürünü ile zamanında tedavi, bu komplikasyon riskini% 25’ten% 5’e düşürür. Nadiren, Kawasaki hastalığı olan çocuklar, kalp kası fonksiyon bozukluğu nedeniyle Kawasaki şok sendromu olarak adlandırılan ciddi bir durum nedeniyle şok (düşük tansiyon) ile kritik derecede kötü olabilirler. Kawasaki şok sendromu, bazı bakteriler tarafından üretilen toksinlere büyük bir enflamatuar yanıt olan ciddi enfeksiyon veya toksik şok sendromuna benzeyebilir. Toksik şok sendromu, antibiyotiklerle birlikte IVIG ile de tedavi edilir. Kawasaki hastalığı genellikle akut bir enflamatuar hastalıktır ve nadiren tekrarlanırken, daha ciddi koroner arter hasarı yaşayan hastalar bunu hayatları boyunca yanlarında taşıyabilir. Bu, ilaç almak zorunda oldukları ve kalp krizi gibi olaylar için daha yüksek risk altında oldukları anlamına gelebilir.

Peki Kawasaki hastalığının COVID-19 ile ne ilgisi var?

Son zamanlarda, Kawasaki şok sendromuna benzeyen bir hastalığı olan çocuk kümeleri İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinden ortaya çıkmıştır. Kawasaki hastalığı teşhisi konan bu çocuklardan bazıları SARS-CoV-2 için pozitif testler elde ediliyor, bu da klinisyenlerin koronavirüs ve Kawasaki hastalığı veya Kawasaki şok sendromu arasındaki bağlantıyı düşünmelerini sağlıyor. Çocuk doktorları 50 yıldan uzun süredir Kawasaki hastalığının nedenini arıyorlar. Kawasaki hastalığının birçok özelliği bir veya daha fazla bulaşıcı tetikleyiciye işaret eder; önerilen nedenler arasında yaygın bakteri, virüs, mantar bulunmaktadır. Ve bu Kawasaki hastalığı ilk kez bir koronavirüs ile bağlantılı değildi. 2005 yılında, Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar, Kawasaki hastalığı olan 11 çocuktan sekizinden yeni bir koronavirüs (New Haven coronavirus, HCoV-NH) izole ettiler. Ancak bu bulgular Kawasaki hastalığı olan diğer çocuk gruplarında tekrarlanamaz. COVID-19’un Kawasaki hastalığını tetikleyebileceği sonucuna varmak cazip olsa da, dikkatli olmalıyız. Vakalar hakkında henüz birkaç ayrıntı var ve tüm çocukların SARS-CoV-2 için ne de Kawasaki şok sendromunun tüm özellikleri için pozitif testler yoktur.  Ayrıca, hem Kawasaki hastalığı hem de COVID-19, özellikle kan damarları olmak üzere aşırı inflamasyon yoluyla hastalığa neden olur. Ve her iki hastalık da bazen sitokin fırtınası olarak adlandırılan tüm vücut iltihabı ezici bir duruma ilerleyebilir. Bu nedenle, bir hastalığı diğerinden en şiddetli formlarıyla ayırmak zor olabilir. Olası başka bir açıklama, daha sonra Kawasaki hastalığı veya toksik şok sendromuna benzer özelliklere neden olan bakteriyel enfeksiyona yol açan COVID-19 enfeksiyonu olabilir. (Viral bir enfeksiyon vücudun diğer enfeksiyonlara karşı savunmasını bozarsa bakteriyel enfeksiyonlar oluşabilir.)

 

Endişelenmeli miyiz?

SARS-CoV-2, bir solunum virüsünün “nasıl davranması gerektiği” konusundaki ders kitabını açıkça takip etmemiştir. Diğer solunum yolu virüslerinin (grip gibi) aksine, küçük çocuklar genellikle hafif semptomlara sahiptir veya hiç semptom göstermezler. Çocuklarda şiddetli COVID-19 olabilmektedir ancak oldukça nadirdir. Benzer şekilde, Kawasaki hastalığı da nadirdir – ve toksik şok sendromu ve Kawasaki şok sendromu daha da nadirdir. Avustralya’da COVID-19 ile bağlantılı Kawasaki hastalığı veya Kawasaki şok sendromu vakalarını görebiliriz, ancak muhtemelen sadece birkaçıdır. Ebeveynlere güven verilmelidir COVID-19 genellikle çocuklarda çok hafiftir. Ancak, çocuğunuzda ciddi hastalık belirtileri varsa, hemen doktorunuza danışmalısınız. Bu olası yeni birliktelik vakalarında klinisyenler dikkatli olmalıdır. Daha fazla bilgi ortaya çıktıkça, Uzmanlar SARS-CoV-2’nin Kawasaki hastalığı ile ilgili olup olmadığı hakkında daha net bir resim geliştirecektir. Şu anda ilgi çekici ancak kanıtlanmamış bir vaka olmaya devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45