Kedi Tırmığı Hastalığı (Bartonella henselae) nedir? — izge.com

 • DOLAR
  7,5526
 • EURO
  8,9616
 • ALTIN
  472,12
 • BIST
  1,1846
Kedi Tırmığı Hastalığı (Bartonella henselae) nedir?

Kedi Tırmığı Hastalığı (Bartonella henselae) nedir?

Bartonella bakterileri insanlarda çeşitli hastalıklara neden olur. En yaygın olanı kedi çizik hastalığıdır.

Bulaşma

İnsanlar ev içi veya vahşi kedilerin, özellikle yavru kedilerin çiziklerinden alabilirler. Hastalık en sık 15 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Kediler Bartonella bakterisi taşıyan enfekte pire ile enfekte olabilir . Bu bakteriler, çizilme sırasında bir kediden bir kişiye bulaşabilir. Bazı kanıtlar, hastalığın, kanıtlanmamış olmasına rağmen, enfekte kedi pire ısırığıyla doğrudan insanlara yayılabileceğini göstermektedir.

Hastalık, kedilerin yaşadığı her yerde dünya çapında görülür. Sokak kedilerinin Bartonella’yı taşıması evcil hayvanlardan daha olası olabilir . Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu vakalarının çoğu sonbahar ve kış aylarında görülür.

Keneler bazı Bartonella bakteri türlerini taşıyabilir , ancak şu anda kenelerin Bartonella enfeksiyonunu ısırıkları yoluyla insanlara iletebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur .

Belirtiler

Düşük ateş

Maruz kaldıktan 1-3 hafta sonra gelişen genişlemiş, hassas lenf düğümleri

Çizik bölgesinde bir papül veya püstül

Nadiren göz enfeksiyonları, şiddetli kas ağrısı veya ensefalit (beynin şişmesi) oluşabilir.

Önleme

Çizilmeleri önlemek için kedilerle, özellikle de strays ve yavru kedi ile kaba oyundan kaçının. Bu özellikle bağışıklık sistemlerini zayıflatan insanlar için önemlidir. Kedileri kullandıktan sonra ellerinizi hemen yıkayın.

Fipronil ve diğer spot-on tedavileri kullanarak kedileri pire için tedavi edin. Veterinerinize danışın. Permetrin içeren ürünler kedilerde kullanılmamalıdır.

Özellikle evinizde hem kediniz hem de köpekleriniz varsa, pire tasması veya köpeklerde (fipronil, metopren, imidokloprid veya permetrin) benzer bir topikal koruyucu kullanın.

Kedileri içeride ve sokak kedilerinden uzak tutun.

Bağışıklık sistemlerini zayıflatan insanlar, bir yaşından küçük kedilere sahip olmaktan kaçınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45