• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45
KORONAVİRÜS EN ÇOK HANGİ YAŞ VE CİNSİYETİ ETKİLİYOR?

KORONAVİRÜS EN ÇOK HANGİ YAŞ VE CİNSİYETİ ETKİLİYOR?

Dünya çapında 200.000’den fazla koronavirüs vakası ve binlerce ölümle, en zor etkilenen ülkelerde çarpıcı bir tablo ortaya çıkıyor: “Kadınlardan fazla erkekler ölüyor. Bu tablo İtalya’da kendini daha iyi belli etti. Ülkenin ana halk sağlığı araştırma ajansına göre, doğrulanmış virüs vakaları olan insanların yaklaşık yüzde 60’ını erkekler ve Covid-19’dan ölenlerin yüzde 70’inden fazlasını yine erkekler oluşturuyor.

Spektrumun diğer ucunda, doğrulanmış enfeksiyonların yaklaşık yüzde 61’inin kadınlarda bulunduğu Güney Kore var. Çok daha az hasta ölmüş olsa da, ölümlerin çoğunluğunu yüzde 54 ile yine erkekler oluşturdu.

Pandemi arttıkça, epidemiyologlar ve halk sağlığı yetkilileri kimin en savunmasız olduğunu ve onları nasıl koruyacağını anlamak için çabalıyorlar. İtalya ve Güney Kore gibi ülkelerden elde edilen veriler, hastalığın çılgınca farklı yollar izleyebileceğini göstermektedir.

Uzmanlar ise ölüm oranındaki bu farkı araştırmaya devam ediyor.

Hastalık ve ölümdeki cinsiyet eşitsizliğini açıklamak zor olabiliyor fakat Covid-19 salgını İtalya’ya ulaşmadan önce bile, Çin’den gelen erken raporlar erkeklerin özellikle risk altında olduğunu ileri sürdü. Wuhan’daki bir hastanede virüsün ortaya çıktığı 99 hastayı içeren bir araştırma, erkeklerin hastaların üçte ikisini oluşturduğunu ve hastaneye yatırılan kişilerin yarısının kalp hastalığı veya diyabet gibi kronik rahatsızlıklara sahip olduğunu buldu. Çin’in on binlerce vakayı temel alan Hastalık Kontrol Merkezi’nden daha yeni rakamlar, yüzde 64’ü erkek olan ölümlerin cinsiyette güçlü bir şekilde dağıldığını gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü, erkekler bu ülkelerde, özellikle de 15 yaş üstü erkeklerin yüzde 48’inin kadınların sadece yüzde 2’sine kıyasla daha çok sigara içtiğini tespit etti. Çin’de erkekler daha fazla sigara içiyor. Muhtemelen rastlantısal olarak, bu ülkelerdeki erkekler de 30 ila 70 yaş arasındaki kalp hastalığı, kanser, diyabet ve solunum hastalıklarından daha sık ölme eğilimindedir. Ancak birkaç araştırmacı, erkek ve kadınlar arasında Covid-19’u erkeklerde daha da kötüleştirebilecek biyolojik farklılıkların da olduğunu belirtti. Yıllar süren araştırmalar, kadınların genellikle erkeklerden daha güçlü bağışıklık sistemlerine sahip olduğunu ve enfeksiyonları daha iyi savurabildiğini bulmuştur. X kromozomu çok sayıda bağışıklık ile ilgili gen içeriyor ve kadınlar bunlardan ikisine sahip olduklarından, Human Genomics dergisinde son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, hastalıklarla mücadelede avantaj elde ediyorlar. Çalışmalar ayrıca Sars salgınına neden olan virüs bulaşmış dişi farelerde östrojenin koruyucu olduğunu bulmuştur. Bu salgın sırasında erkeklerin ölüm oranı kadınlara göre çok daha yüksekti.

KRONİK HASTALIĞI OLANLARDAKİ ÖLÜM ORANI 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
KORONAVİRÜS TÜRKİYE'DE NEREDE,HANGİ İLLERDE GÖRÜLDÜ? — izge.com: […] CANLI KORONAVİRÜS HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ […]
2020-03-25 21:52:56
FOBİ NEDİR? EN YAYGIN FOBİLER HANGİSİDİR? — izge.com: […] 8. Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu) […]
2020-03-24 13:46:06