• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45
KORONAVİRÜS İLE GRİP ARASINDAKİ FARKLAR

KORONAVİRÜS İLE GRİP ARASINDAKİ FARKLAR

Günler geçmekte ve maalesef salgın vakaları gittikçe artmakta. Bizler ise her durumu grip sanıp önemsememek yada her durumu koronavirüs sanıp telaş yapmak gibi durumlara düşebiliyoruz. En ufak bir belirtide hastaneye koşmakta bizleri enfekte edebilir. Bu sebeple grip ile virüsü ayırtedebileceğimiz farkları sizler için sıraladık:

Bu ayrıma varıp ona göre hangi durumlarda sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini bilmeliyiz

– Öncelikle koronavirüste ilk olarak ateş başlar ve dirençli seyreder ama grip veya soğukalgınlığında ateş hemen başlamaz burun akıntısı ile başlar ve dirençli bir ateş olmaz, genelde ateşdüşürücü ile düşer.

– Koronavirüste ateşin ikinci veya üçüncü gününde kuru şekilde öksürük eklenir kuru vasıf çok önemli bir kriterdir, grip veya soğukalgınlığında ilk günden burun akıntısı ile öksürük başlar ve genelde balgamlı vasıftadır.

– Koronavirüste genelde hapşuruk ve burun akıntısı beklenmez, grip veya soğukalgınlığında genelde vardır.

– Koronavirüste kas ağrısı az görülen belirtidir, grip veya soğukalgınlığında kas ağrısı vardır.

-Koronavirüste boğaz ağrısı çok görülmez genelde kuru öksürüğe bağlı tahrişle oluşabilir, grip veya soğukalgınlığında ilk günlerden itibaren boğaz ağrısı beklenir.

-Koronavirüste genelde kuru öksürükten 4-5 gün sonra solunum güçlüğü başlar, grip veya soğukalgınlığında solunum güçlüğü yoktur. Bu önemli bir ayırt edici belirtidir.

– Bu şikayetler hafif yada ağır seyredebilmektedir.

-Lütfen bu bulguları gözönünde bulundurup ona göre sağlık kuruluşuna başvurun. Hatta şüphelendiğiniz durumlarda siz gitmeyin telefonla 112’yi arayarak yardım isteyin. Onlar geldiğinde herşeyi kontrol altına alarak hareket edeceklerdir. Eğer virüs şüpheniz var ise başkaları enfekte olmadan kontrol altına alınabilirsiniz. Eğer grip tarzı belirtileriniz varsa bile kesinlikte evden çıkmayın. En az 1 hafta durumunuzu gözlemleyin, nefes darlığı/güçlüğü eşlik etmiyorsa ve belirtiler azalıp toparladıysanız öyle ihtiyaçlarınızı görmek için dışarı çıkın. Sizin için ve çevreniz için riske atabileceğiniz bir rahatlık sergilemekten uzak durmalısınız!

Lütfen yazımızı herkes ile paylaşın ki bilinci arttıralım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
KORONAVİRÜS TÜRKİYE'DE NEREDE,HANGİ İLLERDE GÖRÜLDÜ? — izge.com: […] CANLI KORONAVİRÜS HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ […]
2020-03-25 21:52:56
FOBİ NEDİR? EN YAYGIN FOBİLER HANGİSİDİR? — izge.com: […] 8. Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu) […]
2020-03-24 13:46:06