• DOLAR
  6,8183
  %0,10
 • EURO
  7,5533
  %0,08
 • ALTIN
  377,00
  %0,17
 • BIST
  8,4038
  %0,11
KUDUZ HASTALIĞI

KUDUZ HASTALIĞI

Kuduz virüsü, enfekte bir hayvandan tükürük veya beyin / sinir sistemi dokusu ile doğrudan temas yoluyla (örneğin göz, burun veya ağızdaki kırık cilt veya mukoza zarları yoluyla) bulaşır.

İnsanlar genellikle kuduz bir hayvanın ısırığından kuduz alırlar. İnsanların kuduz bir hayvandan tükürük veya diğer potansiyel olarak bulaşıcı materyallere maruz kalan çizikleri, sıyrıkları veya açık yaraları içerebilen ısırık olmayan maruziyetlerden kuduz alması da nadirdir. Kuduz bir hayvanın sevilmesi veya kuduz bir hayvanın kanı, idrarı veya dışkısı ile temas gibi diğer temas türleri enfeksiyon riskiyle ilişkili değildir ve kuduz için endişe kaynağı olarak kabul edilmez.

Isırık ve çiziklerin yanı sıra diğer iletim modları nadirdir. Aerosolize kuduz virüsünün solunması, ısırık olmayan potansiyel bir maruz kalma yoludur, ancak laboratuvar çalışanları dışında çoğu insan kuduz virüsü aerosolüyle karşılaşmaz. Kuduzün kornea ve katı organ nakilleri yoluyla geçişi kaydedilmiştir, ancak bunlar da çok nadirdir. 2008’den beri Amerika Birleşik Devletleri’nde kuduz bulunan sadece bilinen iki katı organ vericisi vardır. Pek çok organ tedarik kuruluşu, kuduzların her donörün uygunluğunu değerlendirme prosedürlerine maruz kalmaları hakkında bir tarama sorusu eklemiştir.

Enfekte bir kişiden ısırık ve ısırık olmayan maruziyetler teorik olarak kuduz iletebilir, ancak bu tür vakalar belgelenmemiştir. Kuduzlu bir kişiye dokunmak veya bulaşıcı olmayan sıvı veya doku (idrar, kan, dışkı) ile temas etmek gibi gündelik temas, enfeksiyon riski ile ilişkili değildir. Kuduz aşısı alan biriyle temas, kuduz maruziyeti oluşturmaz, enfeksiyon riski oluşturmaz ve maruziyet sonrası profilaksi gerektirmez.

Kuduz virüsü kuruduğunda ve güneş ışığına maruz kaldığında bulaşıcı olmaz. Farklı çevresel koşullar, virüsün inaktif olma hızını etkiler, ancak genel olarak, virüsü içeren malzeme kuru ise, virüs bulaşıcı olmayan olarak kabul edilebilir.

HANGİ HAYVANLARDAN BULAŞIR?

Tüm memeliler kuduz alabilir, ancak hastalık için rezervuar olarak sadece birkaç tür önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yarasalar, rakunlar, kokarcalar, tilkiler ve moğollarda farklı kuduz virüsü türleri tespit edilmiştir. Dünyanın birçok yerinde köpeklerde kuduz hala yaygındır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bir ısırık veya diğer kuduz maruziyetinden sonra, kuduz virüsü semptomlara neden olmadan önce vücuttan beyne gitmelidir. Maruz kalma ve semptomların ortaya çıkması arasındaki bu süreye kuluçka dönemi denir ve haftalar ila aylar sürebilir. Kuluçka süresi maruziyet bölgesinin konumuna (beyinden ne kadar uzakta olduğuna), kuduz virüsünün türüne ve mevcut herhangi bir bağışıklığa bağlı olarak değişebilir.

 

Kuduzun ilk belirtileri, genel halsizlik veya rahatsızlık, ateş veya baş ağrısı gibi grip semptomlarına çok benzer olabilir. Bu belirtiler günlerce sürebilir.

 

Ayrıca, ısırık bölgesinde, serebral disfonksiyon, anksiyete, karışıklık ve ajitasyonun akut semptomlarına günler içinde ilerleyen rahatsızlık veya karıncalanma veya kaşıntı hissi olabilir. Hastalık ilerledikçe, kişi deliryum, anormal davranış, halüsinasyonlar, hidrofobi (su korkusu) ve uykusuzluk yaşayabilir. Akut hastalık süresi tipik olarak 2 ila 10 gün sonra sona erer. Kuduz klinik belirtileri ortaya çıktığında, hastalık neredeyse her zaman ölümcüldür ve tedavi tipik olarak destekleyicidir. Bugüne kadar klinik kuduzlardan 20’den az insan hayatta kalma vakası belgelenmiştir ve sadece birkaç hayatta kalan kişinin maruziyet öncesi veya sonrası profilaksi öyküsü yoktu.

 

Hayvanlarda Kuduz belirtileri, semptomları ve sonuç değişebilir, ancak genellikle erken nonspesifik semptomlar, akut nörolojik semptomlar ve sonuçta ölüm gibi insanlarda olanlar benzer olabilir.

! Kuduz, memelilerin sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Bir virüs neden olur ve tipik olarak başka bir hayvanı veya kişiyi ısırmış enfekte bir hayvan tarafından yayılır. Kuduz ölümcül bir hastalıktır; semptomlar ortaya çıktığında tedavi edilemez. Neyse ki, kuduz aşısı ile etkili bir şekilde önlenebilir.!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45