• DOLAR
  6,8185
  %0,10
 • EURO
  7,5556
  %0,11
 • ALTIN
  377,26
  %0,24
 • BIST
  8,4032
  %0,10
Psittakoz (Chlamydophila psittaci) Nedir?

Psittakoz (Chlamydophila psittaci) Nedir?

Chlamydophila psittaci, genellikle psittakoz veya ornitoz olarak adlandırılan hem sistemik enfeksiyona hem de pnömoniye neden olan gram negatif zorunlu hücre içi bir bakteridir.

Her ne kadar psittakoz, başlangıçta psittacines (örn. Papağanlar, muhabbet kuşları) ile ilişkisi nedeniyle papağan ateşi olarak adlandırılsa da, psittakoz neredeyse tüm evcil ve vahşi kuşlar yoluyla bulaşabilir.

Belirtiler ve bulgular:

İnsanlarda

Genel olarak, psittakoz hafif hastalığa neden olur. En yaygın semptomlar şunları içerir:

Ateş ve titreme

Baş ağrısı

Kas ağrıları

Kuru öksürük

Psittakoz ayrıca bir hastanede bakım gerektirebilecek bir akciğer enfeksiyonu olan pnömoniye neden olabilir. Nadiren, psittakoz ölümle sonuçlanabilir.

Çoğu insan bakterilere ( Chlamydia psittaci ) maruz kaldıktan sonraki 5 ila 14 gün içinde belirti ve semptomlar geliştirmeye başlar . Daha az sıklıkla, insanlar 14 gün sonra başlayan semptomları bildirir.

Kuşlarda

Kuşlarda C. psittaci enfeksiyonu belirtileri spesifik değildir ve şunları içerir:

İştahsızlık

İltihaplı gözler

Nefes almada zorluk

İshal

Enfekte kuşların hastalık belirtileri olmayabilir veya hasta gibi görünebilir. Kuşlar C. psittaci enfeksiyonunun neden olduğu semptomlara sahip olduğunda , veterinerler hastalığa kuş klamidiyozu derler.

 

Teşhis

Psittakoz belirtileri diğer birçok solunum yolu hastalığına benzer. Ek olarak, bakterileri doğrudan tespit etmek için testler kolayca mevcut olmayabilir. Bu nedenlerle, klinisyenler bundan şüphelenmeyebilir, bu da psittakozun teşhis edilmesini zorlaştırır. CDC nadiren psittakoz raporları alır. Bir evcil kuş veya kümes hayvanı satın aldıktan veya taşıdıktan sonra hastalanırsanız klinisyeninize söyleyin.

tedavi

Psittakoz teşhisi konan insanlar genellikle enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik alırlar. Çoğu insan, ilk hastalandıktan hemen sonra antibiyotiklere başlarlarsa hızla iyileşir.

 

Komplikasyonlar

Psittakoz için uygun şekilde tedavi edilen çoğu insan tam bir iyileşme sağlar. Bununla birlikte, bazı insanlar ciddi komplikasyonlara sahiptir ve bir hastanede bakıma ihtiyaç duyarlar. Komplikasyonlar şunları içerir:

 

Ciddi pnömoni (akciğer enfeksiyonu)

Endokardit (kalp kapaklarının iltihabı)

Hepatit (karaciğer iltihabı)

Sinirlerin veya beynin iltihaplanması, nörolojik sorunlara yol açar

Uygun antibiyotik tedavisi ile, psittakoz nadiren (100 vakada 1’den az) ölümle sonuçlanır.

Klinisyenler, birinin psittakoz olup olmadığını belirlemek için bir dizi test kullanabilirler. Bu testler, bakterileri tespit etmek için balgam (balgam), kan veya burun ve / veya boğazdan çubuk toplamaktır.

Önleme

Psittakozu önlemek için bir aşı olmasa da, kendinizi ve başkalarını korumak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Evcil hayvan kuşlarını sadece iyi bilinen bir evcil hayvan mağazasından satın alın. Evcil hayvan kuşlarınız veya kümes hayvanlarınız varsa, kuşları ve kafesleri tutarken ve temizlerken iyi önlemleri alın

Önceki Enfeksiyonlar;

Psittakoz almak, gelecekteki hastalıklardan korunmanıza neden olmaz. Eğer psitakoz alırsanız , yine de gelecekte aynı hastalığı yaşayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45