• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45
SALGIN HASTALIKLAR: SARS

SALGIN HASTALIKLAR: SARS

SARS (ciddi akut solunum sendromu)

SARS (şiddetli akut solunum sendromu), SARS CoV olarak bilinen SARS koronavirüsünden kaynaklanır. Koronavirüsler genellikle insanlarda ve hayvanlarda enfeksiyonlara neden olur.

Kendiliğinden sınırlanan 2 SARS salgını vardır, bu da oldukça bulaşıcı ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir pnömoni ile sonuçlanmıştır . Her ikisi de 2002 ve 2004 arasında oldu.

2004’ten bu yana, dünyanın herhangi bir yerinde bildirilen bilinen bir SARS vakası olmamıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olağandışı bir hastalık aktivitesi için tüm dünyada ülkeleri izlemeye devam etmektedir. Başka bir SARS salgını varsa, enfeksiyonun yayılmasını sınırlamak mümkün olmalıdır.

SARS salgını

SARS, 2002 yılında Çin’de ortaya çıktı. Koronavirüs suşunun genellikle sadece mutasyona uğramış küçük memelilerde bulunduğu ve insanlara bulaşmasına izin verdiği düşünülmektedir.

SARS enfeksiyonu hızla Çin’den diğer Asya ülkelerine yayıldı. Birleşik Krallık’ta 4’ü de dahil olmak üzere diğer birçok ülkede az sayıda vaka ve ayrıca Toronto, Kanada’da önemli bir salgın vardı.

SARS salgını, durumdan şüphelenilen insanları izole etmek ve etkilenen ülkelerden hava yoluyla seyahat eden tüm yolcuları enfeksiyon belirtileri için taramak politikasının ardından Temmuz 2003’te kontrol altına alındı.

Enfeksiyon döneminde bildirilen 8.098 SARS vakası ve 774 ölüm vardı. Bu, virüsün enfekte olan 10 kişiden yaklaşık 1’ini öldürdüğü anlamına gelir. 65 yaşın üzerindeki insanlar özellikle risk altındaydı ve enfeksiyondan ölenlerin yarısından fazlası bu yaş grubundaydı.

2004 yılında Çin’de bir tıbbi laboratuvara bağlı başka bir küçük SARS salgını daha oldu. Birinin hayvandan insana veya insandan insana bulaşmasından ziyade SARS virüsünün bir örneği ile doğrudan temas etmesinin bir sonucu olduğu düşünülüyordu.

Viral mutasyonlar

Tüm canlılar gibi virüsler de sürekli değişiyor ve gelişiyor. Mutasyon, bir organizmanın içinde depolanan genetik bilginin değiştiği yerdir.

Yakın tarihte meydana gelen birçok küresel bulaşıcı hastalık salgınının (salgın), daha önce sadece hayvanlarda bulunan virüslerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Mutasyondan sonra virüsler insanları enfekte edebilir hale geldi.

Mutasyon geçirmiş virüslerin örnekleri şunları içerir:

SARS

HIV – maymunlarda bulunan bir virüsün mutasyona uğramış bir versiyonu olduğu düşünülmektedir

kuş gribi (kuş gribi) – kuşlarda bulunan grip virüsünün mutasyona uğramış bir versiyonu

domuz gribi – domuz kökenli olduğu düşünülen grip virüsünün mutasyona uğramış bir versiyonu

SARS nasıl yayılır

SARS havadaki bir virüstür, yani soğuk algınlığı ve grip gibi yayıldığı anlamına gelir.

SARS virüsü enfekte olmuş bir kişi tarafından havaya öksürülen veya hapşırılan küçük tükürük damlacıklarına yayılır. Damlacıklarda başka biri nefes alırsa, enfekte olabilirler.

SARS, enfekte bir kişi kapı kolları gibi yüzeylere yıkanmamış ellerle temas ederse dolaylı olarak da yayılabilir. Aynı yüzeye dokunan biri de enfekte olabilir.

SARS virüsü, enfekte olmuş bir kişinin kakası yoluyla da yayılabilir. Örneğin, tuvalete gittikten sonra ellerini düzgün bir şekilde yıkamazlarsa, enfeksiyonu başkalarına geçirebilirler.

2002-2003 SARS pandemisinden elde edilen kanıtlar, bilinen bir SARS enfeksiyonu olan biriyle yaşayan veya ona bakan kişilerin enfeksiyonun kendileri geliştirme riski taşıdığını göstermiştir.

 

SARS belirtileri

SARS, genellikle enfeksiyondan 2 ila 7 gün sonra başlayan grip benzeri semptomlara sahiptir. Bazen virüsle temas etme ile semptomların başlaması (inkübasyon süresi) arasındaki süre 10 güne kadar olabilir.

 

SARS belirtileri şunları içerir:

-yüksek sıcaklık (ateş)

-aşırı yorgunluk (yorgunluk)

-başağrıları

-titreme

-kas ağrısı

-iştah kaybı

-ishal

Bu semptomlardan sonra, enfeksiyon akciğerlerinizi ve hava yollarınızı (solunum sistemi) etkilemeye başlar ve aşağıdaki gibi ek semptomlara yol açar:

kuru öksürük

nefes alma zorlukları

kanda artan oksijen eksikliği, en şiddetli vakalarda ölümcül olabilir

SARS tedavisi

Şu anda SARS için bir tedavi yoktur, ancak aşı bulmak için araştırmalar devam etmektedir.

SARS olduğundan şüphelenilen bir kişi derhal hastaneye yatırılmalı ve yakın gözlem altında tecrit altında tutulmalıdır.

 

Tedavi esas olarak destekleyicidir ve şunları içerebilir:

oksijen vermek için ventilatör kullanarak nefes alıp verme

pnömoniye neden olan bakterileri tedavi etmek için antibiyotikler

antiviral ilaçlar

akciğerlerde şişliği azaltmak için yüksek doz steroidler

Bu tedavilerin etkili olduğunu gösteren çok fazla bilimsel kanıt yoktur. Antiviral ilaç ribavirinin SARS tedavisinde etkisiz olduğu bilinmektedir.

SARS’ın yayılmasını önleme

Kontrolsüz bir SARS salgını olan dünyanın bölgelerine seyahat etmeyin.

Enfekte olma riskinizi azaltmak için, belirtileri geçtikten en az 10 gün sonrasına kadar SARS virüsüne sahip kişilerle doğrudan temastan kaçının.

 

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için aşağıdakiler önemlidir:

Alkol bazlı bir el deterjanı kullanarak ellerinizi iyice yıkamalısınız

Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı ve burnunuzu kapatmalısınız

Yiyecek, içecek ve mutfak eşyalarını paylaşmaktan kaçınmalısınız

Yüzeyleri düzenli olarak dezenfektanla temizlemelisiniz

Bazı durumlarda SARS’ın yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için eldiven, maske ve gözlük takmak uygun olmaktadır.

Seyahat edecekseniz gideceğiniz ülkelerin sitelerindeki seyahat önerilerine uymalısınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. […] İstanbul Ankara izmir Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Mersin Iğdır Isparta Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak SALGIN HASTALIKLAR: KORONAVİRÜS COVID-19 Elmalı Kek Tarifi SALGIN HASTALIKLAR: MERS – CoV Ofis Makyajı İçin Öneriler SALGIN HASTALIKLAR: SARS […]

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
KORONAVİRÜS TÜRKİYE'DE NEREDE,HANGİ İLLERDE GÖRÜLDÜ? — izge.com: […] CANLI KORONAVİRÜS HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ […]
2020-03-25 21:52:56
FOBİ NEDİR? EN YAYGIN FOBİLER HANGİSİDİR? — izge.com: […] 8. Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu) […]
2020-03-24 13:46:06