SIKILDIM CÜMLESİ İLE BAŞA ÇIKMANIN 6 YOLU — izge.com

 • DOLAR
  6,9546
 • EURO
  8,2056
 • ALTIN
  441,62
 • BIST
  1,1768
SIKILDIM CÜMLESİ İLE BAŞA ÇIKMANIN 6 YOLU

SIKILDIM CÜMLESİ İLE BAŞA ÇIKMANIN 6 YOLU

Coronavirüs tüm ülkeye ve dünyaya neredeyse sarmış durumda ülkemiz dahil birçok önlemler alınmakta Okulların tatil olması da bunlardan bir tanesi Peki biz bu saatte sürecini nasıl verimli hale getirebiliriz çocuklara nasıl eğlenceli vakitler geçirebiliriz Gelin hep birlikte inceleyelim.

Ilk olarak anne sıkıldım cümlesi ile başa çıkmanın 6 yolu

Teknoloji çağı maalesef çocuklarımızın Yaşam tarzını bayağı bir değiştirmiş durumda çocuklar kendileri ile başbaşa kaldıkları anda telefon bilgisayar televizyon iPad vesaire yönelmektedirler teknolojik aletler Elbette ki günümüzün her alanında mevcut ve bilmeleri gerekiyor ancak dozunu kaçırmamak ve ayarında kullanmak şartıyla. Bu durumda Ebeveynler olarak bizlere çok iş düşmekte..

Ama çocukların ve gençlerin, kendi kendileriyle zaman geçirebilmeyi ve mutlu olmayı öğrenmesi; kendilerini tanıyarak büyümeleri, iç dünyalarının zenginleşmesi, yaratıcılıklarının ve karar verebilme yetilerinin gelişmesi için o kadar önemli ki.

Üç erkek çocuk annesi olarak sık yaşadığı sorunlardan bir tanesi bu maalesef. İşte çocuğunuza kendi kendiyle mutlu olmayı öğretmek ve ondan “sıkıldım” kelimesini daha az duymak için önerilerim.

1) Kendisiyle Başbaşa Kalmasını Sağlayın

Bir çocuk kendisi ile ne kadar başbaşa kalırsa de ne kadar sorumlu kalırsa o kadar kendi başına oynayacak oyun bulabilir Yani demem o ki bir çocuğun kendine ait sorumluluğu varsa sıkılmaya vakti kalmayacaktır Örneğin oynadığı oyun sonrası odasının toplayabilen bir çocuk odasını topladığı süre boyunca sıkıntısını giderir ve böylelikle sıkılmaya Vakti kalmaz Peki çocuklara sorumluluğu nasıl vereceğiz oyuncakların toplamak dolaşacağız Elbette ki Daha sonra yemek yediği kabı su iç diye bardağa bulaşık makinesine yerleştirmek Toz almak öğle yemeği ve akşam yemeklerinde anneye yardım etmek gibi sorumluluklar vererek çocukları rahatça bir toplum olmazsan kaçırabilirsiniz Böylelikle teknolojik aletleri merakları daha az olacaktır..

2)Sıkılmasına İzin Verin

 

Maalesef birçok anne çocukları sıkıldığı anda eline telefon tablet vs vererek sakinleştirmeye çalışır. Bu da onların bakış açısını köreltir. Hayal gücü ve yaratıcılık adına bir olumsuzluk oluşturur. Çocuklarınız sıkıldım dediği zaman bu aslında gerçekten sıkılmak ile ilgili değil, daha çok kendileriyle ilgili düşüncelerini yansıtır (kişisel imaj). Yani çocuk kendisinde ortaya enteresan fikirler atma ve yaratıcı olma potansiyelini görmüyordu. Ne zaman ki siz çocuğa sıkılmaması için uğraşmak yerine tam tersi sıkılma fırsatı verirsiniz, işte o zaman çocuk iç dünyasıyla bağlantıya geçerek düşünmeye ve yaratıcılık potansiyelini kullanmaya başlar.Ve emin olun, bu konuda sabırlı olursanız, zamanla çocuğunuzun en güzel oyunlarını, çalışmalarını, projelerini ve fikirlerini bu en çok sıkıldım dediği anlarda yarattığını göreceksiniz.

 

3)Zaman Bırakın

Serbest olmayan zaman, bizden başka biri tarafından doldurulan zamandır, yani ne yapmamız gerektiğine başka birinin karar verdiği zaman. Serbest zaman ise, halen boş olan ve kendi başımıza dolduracağımız zamandır. Yani başkasından izin istemeksizin ne yapacağımıza karar verdiğimiz zaman. Yetişkinler, çocukların boş durmasından hoşlanmazlar. Onların zamanını, hiç boşluk kalmayacak şekilde düzenlerler. Peki, boş zaman, hayallere dalmak, düşünmek için de gerekli değil mi?İşte bu serbest zamanları, çocuğun gelişimi adına boş geçen zamanlar olarak düşündüğümüz için, onların hayatlarını bol bol ödev, test, sanat, spor aktiviteleri ve televizyon, bilgisayar gibi ekran başında geçen zamanlarla dolduruyoruz veya doldurmalarına müsaade ediyoruz.Bol bol serbest zamanı olmayan çocuğun da iç dünyası ile bağlantı kurup, hayal kurup, yaratıcılığını geliştirme fırsatı olmuyor.

Tüm gününü okulda, evde, bale, tenis, piyano dersinde direktif alarak geçiren, bir de üstüne azıcık kalan zamanını televizyon ve bilgisayarla geçiren çocuğun yaratıcılık, analiz, problem çözme ve karar verme becerilerini geliştirmeye zamanı kalmıyor.

Lütfen çocuklarınızın, kaç yaşında olurlarsa olsunlar, hergün mümkün olduğunca çok ödev, test, eğitmen eşliğinde yapılan aktiviteler, televizyon ve bilgisayar dışı serbest zamanları olmasına ortam yaratın.

 

4. Ekran zamanını sıkılmadıkları zamanlara saklayın

Televizyon veya bilgisayar oyunlarına müsaade edeceğiniz zaman bunun sıkıldım diye geldikleri bir zamanda olmamasına çalışın.

Böyle bir durum benim başıma geldiğinde direkt hayır demiyorum ama mesela “Tamam 1 saat sonra televizyon izleyebilirsiniz ama şu anda ilgilenecek başka şeyler bulun” diyorum.

Böylece sıkılmanın alternatifini televizyon veya ipad olarak görmüyorlar ve inanın bazen öyle şeyler yaratıp kendilerini ve zamanı unutuyorlar ki, 1 saat sonra çoğu zaman akıllarına bile gelmiyor televizyon.

 

5) Birlikte Geçireceğiniz Zamanı Birebir Ona Ayırın..

Kaliteli yani tüm dikkatinizin birbirinizin üzerinde olduğu zamana sahip olan çocuk veya genç, belli bir tatmine ulaştığı için, sonrasında kendiyle başbaşa kalmayı çok problem etmiyor.Bu demek değil ki her dakikamız beraber geçecek, herşeyde olduğu gibi bunun da dengesi önemli.

 

6) Kararlılık ve Pes Etmemek

Elbette çocuk gelişiminde her süreç zorludur. Çoğu zaman yetemediğinizi
Bile düşünebilirsiniz ancak istikrar bu evre de çok önemli kural kuraldır unutmayın ağlaması sızlaması sizi kararınızdan vazgeçirip size istediğini yaptırabiliyorsa çocuğunuzun istikrarı sizinkinden daha kuvvetli demektir.

Onu da denedim bunu da denedim ama olmuyor değil üstüste deneyerek ve sonuca ulaşana dek deneyerek ancak doğru sonuca ulaşabilirsiniz..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45