• DOLAR
  6,8185
  %0,10
 • EURO
  7,5556
  %0,11
 • ALTIN
  377,26
  %0,24
 • BIST
  8,4032
  %0,10
Topuklu Ayakkabı Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Topuklu Ayakkabı Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Topuklu ayakkabı mutlaka her kadının dolabında olması gereken bir ayakkabı çeşididir. Spordan klasiğe her türlü kıyafetle kolayca kombinlenebilen topuklu ayakkabıyı kullanmakta başlı başına bir meziyettir. Peki, topuklu ayakkabı nasıl kullanılmalı, nelere dikkat edilmeli? İşte topuklu ayakkabı kullanma sanatı hakkında her şey.

Yüksek Topuklardan Kaçının

Topuklu ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken ilk husus ayağınızla uyumlu bir ayakkabı seçmektir. Ayakkabı tercihinde tabanda oldukça önemlidir. Taban çok sert ya da kaygan olmamalıdır. Böylece yürümekte zorlanmazsınız. Topuklu ayakkabı güzel ve estetik durduğu kadar ayakları da ağrıtmakta ve ileride duruş bozukluklarına sebep olmaktadır. Bu yüzden 7,5 cm’den uzun 6 cm’den kısa topuklar tercih edilmemelidir. Ayrıca tüm gün topuklularla dolaşmakta ağrıların artmasına sebep olacaktır.

Topuklu Ayakkabı Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kalın Topuklar Tercih Edin

Topuklu ayakkabıyla dengede durmak oldukça önemlidir. Bu sebeple topuklu ayakkabı giyerken dik durmalısınız aksi halde hem yürürken komik görünürsünüz hem de daha fazla acı ve ağrı çekersiniz. Çivi topuk gibi fazla ince topuklu ayakkabılar giymek ayaklarınızdaki acı ve ağrıyı arttıracaktır bu sebep topuk seçimlerinizi daha kalın olanlardan yana yapmalısınız.

Topuklu Ayakkabı Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Model Tercihine Dikkat Edin

Topuklu ayakkabıda adımlama da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır uzun adımlar atmaktan kaçınıp kısa adımlar atmanız gerekmektedir. Böylece yürürken zorluk çekmeniz azalacaktır. Bunun yanı sıra ayakkabıyı çorapla kullanmakta acının azalmasında önemli olmaktadır. Stiletto olarak adlandırılan sivri burunlu ayakkabılar ayak yapısına zarar verir bu sebeple topuklu ayakkabı tercihinde yuvarlak burunlu modeller tercih edilmelidir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45