• DOLAR
  6,8183
  %0,10
 • EURO
  7,5533
  %0,08
 • ALTIN
  377,00
  %0,17
 • BIST
  8,4038
  %0,11
Trişinelloz (Trichinella spiralis)

Trişinelloz (Trichinella spiralis)

Trikinellozun ilk belirtileri, genellikle bir kişinin Trichinella ile enfekte olmuş bir hayvandan çiğ veya az pişmiş et tüketmesinden 1-2 gün sonra ortaya çıkan gastrointestinaldır . Bu belirtiler şunları içerir:

 

Mide bulantısı

İshal

Kusma

Karın ağrısı

Aşağıdaki klasik trichinellosis semptomları genellikle kontamine et yedikten sonra 2 hafta içinde ortaya çıkar ve 8 haftaya kadar sürebilir:

 

Kas ağrısı

Ateş

Yüzün, özellikle gözlerin şişmesi

Zayıflık veya yorgunluk

Baş ağrısı

Titreme

Kaşıntılı cilt veya döküntü

Öksürük

İshal

Kabızlık

Semptomlar çok hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve ette tüketilen bulaşıcı solucanların sayısı ile ilgilidir. Birçok hafif trikinelloz vakası, asla grip veya diğer yaygın hastalıklar olduğu varsayıldığından asla spesifik olarak teşhis edilmez. Ayrıca, trikinellozlu birçok insanda hiç semptom görülmez.

 

Enfeksiyon ağırsa, insanlar hareketleri koordine etmekte zorluk çekebilir ve kalp ve solunum problemleri yaşayabilir. Nadiren de olsa, ciddi vakalarda ölüm meydana gelebilir. Hafif ila orta dereceli enfeksiyonlar için çoğu semptom birkaç ay içinde geçer.

Belirti ve semptomları trichinellosis ile uyumlu olan, Trichinella için pozitif bir laboratuvar testine sahip olan ve çiğ veya az pişmiş domuz eti veya yabani av hayvanı eti yemeyi hatırlayabilen hastalarda bir trikinelloz tanısı konur .

 

Trikinellozun laboratuvar tanısı çoğunlukla bir Trichinella antikor testi ile yapılır. Bazı durumlarda kas biyopsisi yapılabilir.

Hem trikinelloz hem de Trichinella enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan semptomları tedavi etmek için güvenli ve etkili reçeteli ilaçlar mevcuttur . Tedavi mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır; doktor semptomlara, çiğ veya az pişmiş etlere maruz kalma ve laboratuvar test sonuçlarına göre tedavi etme kararı verecektir.

Pişmiş etin iç sıcaklığını ölçmek için bir gıda termometresi kullanılmalıdır. Pişene kadar eti örneklemeyin.

 

Ek olarak:

 

Çiğ et kullandıktan sonra ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayın.

Sadece etin iyileştirilmesi (tuzlanması), kurutulması, sigara içilmesi veya mikrodalga fırınlanması enfektif kurtları sürekli olarak öldürmez; ev yapımı sarsıntı ve sosis, son yıllarda CDC’ye bildirilen birçok trikinelloz vakasının nedeniydi.

Domuzları -15 ° C’de 20 gün boyunca 6 inçten daha az kalınlıkta domuz eti dondurun.

Dondurulmuş domuz eti etlerinin aksine, dondurulmuş domuz ürünlerinin aksine, tüm solucanları etkili bir şekilde öldürmeyebilir, çünkü vahşi av hayvanlarını enfekte eden bazı solucan türleri donmaya karşı dayanıklıdır.

Her kullanımdan sonra kıyma makinelerini iyice temizleyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45