Türkiye'nin İlk Kadın Ressamı Fahrelnisa Zeid Kimdir ? — izge.com

 • DOLAR
  7,5976
 • EURO
  8,9688
 • ALTIN
  473,18
 • BIST
  1,1798
Türkiye’nin İlk Kadın Ressamı Fahrelnisa Zeid Kimdir ?

Türkiye’nin İlk Kadın Ressamı Fahrelnisa Zeid Kimdir ?

Kabaağlızade Ailesi’nden gelen Fahrelnissa, II. Abdülhamit zamanın da  sadrazam olan Cevat Paşa’nın yeğeni, Halikarnas Balıkçısı adı ile bilinen  yazar  Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın ve de Gravür Sanatçısı Aliye Berger’in öz kız kardeşi, Seramik Sanatçısı olan Füreya Koral’ın teyzesi, Ressam Nejad Devrim ve Tiyatrocu Şirin Devrim’in de annesi olarak bilinir. 7 Ocak 1901 tarin de  İstanbul’da, bılunan Büyükada’daki köşklerin de, Sare Hanım ve Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa’nın dördüncü çocuklarından biri olarak dünyaya gelmiştir.

Fahrelnissa Çocukluğu Ve Yaşamı

14 yaşına bastığın da Fahrelnisa, olgun ressamlar gibi resmetmeye başlamış ailesi bunu fark etmişti. Bu noktada eğitim süreci de başlamış oldu. Fahrelnisa, işgal zamanlarında Sanayi-i Nefise’nin ilk kadın öğrencilerinden biri oldu. Süre gelen bu zaman dan itibaren kendini daha fazla geliştirdi. Evlilik çağı geldiğin de yazar olan İzzet Melih Devrim ile evlendi ve bu evlilikten 2 çocuk sahibi oldu 14 yıl süren bu evlikten sonra o dönemin, Ankara Irak Elçisi, Ürdün Kralı Abdullah ile Irak Kralı Faysal’ın  kardeşi Emir Zeid ile tekrar evlendi. Bu evlilik, ona prenseslik de getirmişti. O artık Avrupa ülkelerindeki sanat çalışmalarında Prenses Fahrelnisa  Zeid idi. Bu evlilikten Raat adını verdikleri bir  de oğulları oldu.

Ünlü Ressamın Son Yolculuğu

Eşini kaybettikten sonra bir daha resim yapmayacağını düşünen sanatçı Ammana oğlunun yanına taşındı. İşte bura da yapmam dediği şeyi yaparak portre eserlere yöneldi. Fahrelnisa Zeid son günlerine kadar oğlu Raat’ın yanında, Amman’da yaşadı. 5 Eylül 1991 tarihin de ise  hayata gözlerini kapadı. Dönemin en başarılı ve adından sıkça övgü ile bahsedilen hem prenses hem de Türkiye’nin ilk kadın ressamı Fahrelnisa Zeid  Ürdün Kraliyet Mezarlığı’na defnedildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45