Vadi ateşi (coccidioidomycosis) — izge.com

 • DOLAR
  7,5951
 • EURO
  8,9847
 • ALTIN
  475,32
 • BIST
  1,1825
Vadi ateşi (coccidioidomycosis)

Vadi ateşi (coccidioidomycosis)

Koksidioidomikoz olarak da adlandırılan vadi ateşi, Coccidioides mantarının neden olduğu bir enfeksiyondur . Mantarın güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Meksika ile Orta ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde toprakta yaşadığı bilinmektedir. Mantar son zamanlarda güney orta Washington’da da bulunmuştur. Sporlarda nefes alan çoğu insan hastalanmasa da, insanlar mikroskobik mantar sporlarını nefes alarak Valley ateşi alabilirler. Genellikle Valley ateşi ile hastalanan insanlar haftalar ila aylar içinde kendi başlarına iyileşir, ancak bazı insanlar antifungal ilaçlara ihtiyaç duyarlar. Bazı insan grupları ağır hastalık riski altındadır . Koksidioidlere maruz kalmayı önlemek zordur ancak şiddetli Valley ateşi için daha yüksek risk altında olan kişiler, bu bölgelerdeyse çok miktarda toz solumaktan kaçınmaya çalışmalıdır.

Belirtileri:

Öksürük ve ateş, Valley ateşinin yaygın belirtileridir.

Yorgunluk (yorgunluk)

Öksürük

Ateş

Nefes darlığı

Baş ağrısı

Gece terlemeleri

Kas ağrıları veya eklem ağrısı

Üst vücutta veya bacaklarda döküntü

Son derece nadir durumlarda, mantar sporları cilde bir kesik, yara veya kıymık yoluyla girebilir ve cilt enfeksiyonuna neden olabilir.

Semptomlar ne kadar sürede ortaya çıkar?

Valley ateşi belirtileri, bir kişi mantar sporlarında nefes aldıktan sonra 1 ila 3 hafta arasında ortaya çıkabilir.

Semptomlar ne kadar sürer?

Valley ateşi belirtileri genellikle birkaç hafta ila birkaç ay sürer. 3 , 4 Bununla birlikte, bazı hastalarda, özellikle enfeksiyon şiddetlenirse, bundan daha uzun süren semptomlar vardır.

Şiddetli Vadi ateşi Vadi ateşi alan kişilerin yaklaşık % 5 ila 10’u ciğerlerinde ciddi veya uzun süreli problemler geliştirecektir. İnsanların daha da küçük bir yüzdesinde (yaklaşık% 1), enfeksiyon akciğerlerden merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik), deri veya kemikler ve eklemler gibi vücudun diğer bölgelerine yayılır. Mantar Coccidioides’e maruz kalan birçok insanda hiçbir zaman semptom yoktur. Diğer insanlar haftalar ya da aylar sonra genellikle kendi başlarına kaybolan grip benzeri semptomlara sahip olabilirler. Belirtileriniz bir haftadan uzun sürerse sağlık uzmanınıza başvurun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Düğün salonlarının açılacağı tarih belli oldu! — izge.com: […] https://izge.com/herkesi-ilgilendiren-normallesme-plani/ […]
2020-05-13 21:25:45